Kezdőlap Egészség Harmadfokú hőségriasztást hirdettek ki az egész ország területére.

Harmadfokú hőségriasztást hirdettek ki az egész ország területére.

által Marton

Harmadfokú hőségriasztás az ország egész területén

Szombattól kezdődően harmadfokú hőségriasztást rendeltek el Magyarország egész területére, ahogy a hőhullám újabb rendkívüli meleg időszakot indít el. Az állami egészségügyi hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a tartósan magas hőmérséklet különösen veszélyes lehet az idősek, kisgyermekek, várandós nők, krónikus betegeket és a szabadban dolgozó munkások számára.

Bár a nap már reggel kilenc órára elérte a 30 fokot a legtöbb helyen, a HungaroMet előrejelzése szerint szombaton a nappali csúcshőmérséklet 34 és 39 fok között alakulhat. Az ország területén végig napos időre lehet számítani, a ritka gomolyfelhők csapadékot nem hoznak, ugyanakkor a szél is mérsékelt marad. Az éjszakák sem lesznek hűvösek, vasárnap hajnalra a levegő hőmérséklete 22 és 30 fok között alakulhat. Az erős napsütés miatt az UV-sugárzás szintje is megnő, amely gyors leégésekhez vezethet, ezért mindenkinek javasolt a fokozott óvatosság.

A MÁV és GYSEV intézkedései

A MÁV és a GYSEV a vasúti pálya állapotának és a sínek hőmérsékletének folyamatos ellenőrzése mellett döntött, így az extrém hőség miatt sebességkorlátozást rendeltek el 20 vasútvonal bizonyos szakaszain, valamint a H5, H6 és H8/9 HÉV-vonalakon. A forgalmasabb vasúti állomásokon palackos ivóvizet is osztanak, emellett a Magyar Közút Zrt. is készenlétben áll, hogy vizet biztosítson az autópályák mentén, ha baleset miatt torlódások keletkeznének.

Vízkorlátozások országszerte

Országszerte 109 helyszínen érvényben vannak vízkorlátozások a Nemzeti Vízművek Zrt. ellátási területén, számos településen pedig vízhiány és nyomáscsökkenés tapasztalható – például Orfű magasabban fekvő részein. Az ivóvíz pótlására a szolgáltató mobil utánfutókat alkalmaz, emellett a honvédség 12 ezer darab tasakos vizet szállít a rendezvények résztvevőinek Orfűn, Tiszaújvárosban és Zalacsányban.

Tűzgyújtási tilalom és egészségügyi figyelmeztetések

Az országos tűzgyújtási tilalom is életben van, mivel a katasztrófavédelem az elmúlt 24 órában 47 esetben vonult ki erdőtüzekhez. A Területi Védelmi Bizottságok tájékoztatása szerint pénteken 472 helyszínen osztottak ivóvizet, valamint 743 helyszínen üzemeltettek párakaput a hőség enyhítése érdekében.

A hétvégén legalább 15 rendezvényt terveznek, ahol több mint 5 ezer résztvevőre számítanak. A bizottság az extrém meleg miatt különösen ajánlja a szervezőknek, hogy biztosítsanak elegendő ivóvizet és pihenőhelyet, valamint legyenek felkészülve a fokozott egészségügyi készültségre.

Ezt is kedvelheted